آزمون GRE

 

 

 

آزمون GRE  چیست؟

 

موسسه  ETS که برگزار کننده آزمون GRE است، این آزمون را این چنین تعریف کرده است :

* هوشمندانه ترین راه برای ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی و مدارس کسب و کار *

GRE  مخفف Graduate Record Examination است.تست  GRE آزمونی است که تمام افرادی که می خواهند در مقاطع ارشد و دکتری در ایالات متحده آمریکاو کانادا به تحصیل ادامه دهند باید آن را بگذرانند و نمره آن را به دانشگاه مورد نظر گزارش کنند. افرادی که تمایل به قصد ادامه تحصیل در رشته حقوق و پزشکی را دارند از این آزمون مستثنی هستند و باید به ترتیب آزمون های  LAST و MCAT  را بگذرانند. برخی از مدارس کسب و کار هم هنوز  GRE  را قبول نمی کنند، که البته تعداد آن ها رو به کاهش است و اکثر مدارس معتبر کسب و کار در دنیا  GRE را در کنار GMAT برای پذیرش قبول می کنند. این که آیا قصد دارید برای تحصیلات تکمیلی از جمله تجارت و حقوق به ادامه تحصیل بپردازید، شما یک گام بزرگ در جهت آینده خود برداشته اید. این یک حرکت هوشمندانه برای نشان دادن بهترین مهارت های خود در مدارس است و با آزمون GRE  می توانید آن را اثبات کنید. در واقع اکثر دانشگاه های کشور های آمریکا و کانادا نمره این آزمون را به عنوان یکی از مدارک درخواست پذیرش در دوره های تحصیلات تکمیلی ( کارشناسی ، کارشناسی ارشد و پست دکتری ) ملاک قرار میدهند.

آزمون  GRE تنها آزمون پذیرشی است که به شما این امکان را می دهد تا سوالات خود را در یک بخش بگذرانید، دوباره به عقب برگردید و پاسخ ها را تغییر دهید، تا کنترل خود را برای حل کردن سوالاتی که ابتدا می خواهید پاسخ دهید حفظ کنید.

آزمون  GRE آزمون زبان نیست، بلکه یک تست منطق است و ارتباطی با تست IELTS و TOEFL ندارد.این آزمون مهم است چون تنها ابزاری است که به افراد حاضر در کمیته پذیرش دانشگاه ( Admission Committe ) اجازه می دهد تا شما را در کنار تمام متقاضیان دیگر که از کشورهای مختلف جهان مانند،هند، چین، کره، یونان و… می آیند و خواهان گرفتن پذیرش هستند با یک سنجش استاندارد و یکسان مورد آزمون قرار بدهند و سپس همه را بدون درنظر گرفتن محل تحصیل ، معدل و پیشینه افراد در یک طیف کنار هم قرار داده و به راحتی مقایسه کنید.اهمیت تست GRE برای گرفتن پذیرش و پس از آن کمک هزینه تحصیلی ( Fund ) بسیار بیشتر از آزمونهای IELTS و TOEFL است و نیاز به نمره بالا در آن دارید.براساس رشته تحصیلی شما نمره مورد نیاز در بخش های مختلف آزمون ممکن است تغییر کند.

 

تست GRE خود به دو نوع Subject و General تقسیم می شود:

آزمون GRE General :

  • آزمون اصلی که اساسا آن را به عنوان GRE می شناسیم، GRE General است که هر هفته در

موسسات گوناگون و شهرهای مختلف ایران به صورت منظم و اینترنتی برگزار می شود.

 

آزمون GRE General شامل سه بخش می باشد :

  1. استدلال کمی و ریاضیات ( Quantitative )
  2. استدلال کیفی و درک زبان ( Verbal Reasoning )
  3. نوشتاری تحلیلی ( Analytical Writing )

بخش استدلال کمی و ریاضیات :

این بخش از سوالات جبر،هندسه ، تجزیه و تحلیل داده ها و حل مسائل تشکیل شده است.سوالات این بخش نسبتا ساده و چیزی بیشتر از کتاب های دبیرستان ندارد ولی مجددا سعی می شود با ایجاد پیچیدگی های زبان و منطقی، انعطاف پذیری ذهن فرد مورد ارزیابی قرار گیرد. نمره این بخش از 130 تا 170 می باشد و معمولا اکثر افرادی که در این آزمون شرکت می کنند این نمره را کسب می کنند.

  • پرسش های این بخش از دو سری سوال 25 تایی تشکیل شده و 35 دقیقه زمان برای پاسخگویی به هر بخش در نظر گرفته شده است.

استدلال کیفی و درک زبان :

بخش وربال( Verbal ) همان بخشی است که دانشجویان آن را به عنوان تست زبان می شناسند و در واقع توانایی های تحلیل زبانی فرد را مورد سنجش قرار می دهند که یک رشته فلسفی بسیار مهم در قرن بیستم میلادی می باشد. این بخش مجموعه ای از سوالات جاخالی با عنوان های Text Completion و Sentence Equivalence پرسش های این بخش از دو سری سوال 5 گزینه ای تشکیل شده و نمره منفی نداشته و باید در 30 دقیقه پاسخ داده شوند.نمره این بخش نیز بین 130 تا 170 محسوب می شود.

نوشتاری تحلیلی :

در این قسمت از فرد خواسته می شود تا در موضوعاتی مشخص مطالبی را نوشته و به استدلال بپردازند. این قسمت از دو بخش تشکیل شده که در بخش اول یعنی بخش Issue معادل 40 دقیقه و در بخش دوم یعنی  Argument معادل 30 دقیقه زمان به داوطلب داده می شود تا انشای مورد نظر خود را به نگارش درآورد.

  • انشای بخش Issue از قسمت رایتینگ تافل و آیلتس دشوارتر بوده و متقاضی بایستی از میان

موضوعات داده شده یکی را انتخاب و شروع به نوشتن کند. فرد بایستی حداکثر توانایی خود در حوزه های گرامر، واژگان و … را به کار گیرد تا بتواند نمره قابل قبولی را به دست آورد، نمرات این بخش تا 6 بوده ونمره 4 یک نمره بسیار خوب تلقی خواهد شد.

  • در بخش Argument نیز داوطلب بایستی متنی را که ظاهر منطقی و معقول می آید را به دقت خوانده و سپس با یافتن اشکالات مختلف موجود در آن ، اقدام به اصلاح متن نماید.

آزمون GRE General :

آزمون GRE Subject Test از دروس تخصصی رشته هایی خاص مانند زیست شناسی ، شیمی، ادبیات انگلیسی، ریاضی، فیزیک و روان شناسی تشکیل شده و به داوطلبان این رشته ها کمک می کند تا بیش از پیش خود را متمایز کنند. اگر در این رشته ها تحصیل می کنید باید وب سایت دانشکده مورد نظر را بررسی کنید تا از لزوم شرکت در این آزمون با خبر شوید. این نوع امتحان GRE بیشتر از این مورد توجه قرار نمی گیرد.

√ نکته قابل توجه اینکه این آزمون تنها به صورت کتبی برگزار می شود و خبری از سوالات اینترنتی در آن  نخواهد بود.100 سوال 5 گزینه ای که برخلاف آزمون GRE General ، دارای نمره منفی نیز می باشند.این  آزمون معمولا برای متقاضیان دانشگاه های بسیار مطرح که رقابت سنگینی برای ورود به آنها وجود دارد توصیه می شود. افرادی نیز که نمرات چندان قابل قبولی در مقاطع گذشته خود کسب نکرده و قصد دارند تا با جبران آن نمرات توانایی های خود را اثبات نمایند، معمولا به نمره GRE Subject نیاز خواهند داشت.

1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x