درباره کشور آلمان

 

آلمان

کشور آلمان در قاره اروپا واقع شده است و نام رسمی کشور آلمان جمهموری فدرال آلمان می باشد . پایتخت کشور آلمان برلین است. برلین یکی از بزرگ ترین و پرجمعیت ترین شهرهای آلمان می باشد . زبان رسمی کشور آلمانی است که شاخه ای از زبان های اروپایی- هندو می باشد .آلمان با 10 کشور هم مرز می باشد و جمعیت آن 82 میلیون نفر است. هر ساله افراد زیادی جهت اقامت و زندگی دائم و ادامه ی تحصیل در آلمان به آن کشور مهاجرت می کنند . آلمان طبیعت بسیار زیبایی دارد و دارای کوهستان و دشت های وسیع و جنگل های فراوان می باشد . آب و هوای آن معتدل اقیانوسی است .

یکی از مزیت هایی که کشور آلمان را مکانی برای مهاجرت افراد و ادامه ی تحصیل آنان قرار داده است ، امکان تحصیل رایگان می باشد . معتبرترین دانشگاه های دنیا در این کشور واقع شده است و امکان اقامت دائم پس از تحصیل به دانشجویان یکی دیگر از ویژگی های مهم مهاجرت به آن کشور محسوب می شود که اغلب افراد با توجه به شرایط عالی کشور آلمان به فکر اقامت و تحصیل در آن کشور میفتند .

اولین گام جهت تحصیل در آلمان ، گرفتن پذیرش از دانشگاه یا موسسات زبان آلمان نمی باشد و نامه از دانشگاه برای کسب اجازه ی تحصیل در آلمان کافی نیست بلکه دانشجو باید برای اخذ ویزای تحصیلی در کشور آلمان اقدامات لازم را انجام دهد . دانشجویانی که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا قصد ادامه تحصیل در آلمان را دارند بایستی از طریق سفارتخانه های آلمان در کشور خود اقدامات لازم را جهت اخذ ویزای تحصیل در آلمان انجام دهند .

مزایای تحصیل در آلمان به شرح زیر می باشد :

 

 • دانشگاه های معتبر در دنیا در این کشور می باشند .
 • درکنار تحصیل به افراد امکان کار داده می شود ، مخارج زندگی فرد پوشش داده می شود .
 • امکان تحصیل در دانشگاه های معتبر کشورهایی چون آمریکا ، کانادا و .. به عنوان مهمان برای چند ترم تحصیلی به آن ها داده می شود .
 • هزینه تحصیل در آلمان نسبت به سایر کشورهایی چون آمریکا ، کانادا ، استرالیا به مراتب پایین تر بوده و به صورت کاملا رایگان می باشد.
 • دانشجویانی که در کشور آلمان تحصیل می کنند می توانند بعد از یک سال رشته تحصیلی خود را تغییر دهند و تغییر رشته تحصیلی به صورت نامحدود می باشد . همین امر باعث شده است به دانشجویان آزادی بیش تری جهت پیدا کردن رشته مورد علاقه داده شود .
 • یکی از مزیت های مهم تحصیل در آلمان برای دانشجویان خارجی نوع ویزای دانشجویی است . با ویزای دانشجویی در آلمان ، دانشجویان امکان سفر به تمامی کشورهای عضو شنگن و سوئیس را دارند و محدودیت ورود در ویزای دانشجویی وجود ندارد و می توانند چند بار به خارج از کشور سفر کنند .
 • فارق التحصیلان خارجی اجازه اقامت به مدت یک سال و نیم در کشور جهت پیدا کردن کار پس از اتمام تحصیل دارند و در صورت شاغل شدن بعد از دو سال اقامت و پرداخت مالیات ، امکان درخواست اقامت دائم به آن ها از سوی کشور آلمان داده می شود .

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی در آلمان

 

 • کپی پاسپورت
 • کپی شناسنامه
 • مدرک زبان آلمانی حداقل b1
 • ترجمه مدرک دیپلم و ریزنمرات آن
 • ترجمه مدرک پیش دانشگاهی و ریزنمرات آن
 • کارنامه قبولی در کنکور در صورت قبولی

جهت تحصیل در آلمان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا به عنوان دانشجوی بین المللی می توانید درخواست خود را از طریق فرم های موجود در وبسایت پذیرش دانشجو در آلمان تکمیل نمایید.

لیست دانشگاه های ممتاز در کشور آلمان

 

 1. Universität Bremen
 2. Bielefeld University
 3. Universität Freiburg
 4. Universität Bayreuth
 5. University of Frankfurt
 6. Freie Universität Berlin
 7. Ruhr-Universität Bochum
 8. Leibniz Universität Hannover
 9. Philipps-Universität Marburg
 10. Humboldt-Universität zu Berlin
 11. Justus-Liebig-Universität Gießen
 12. Technische Universität Dresden
 13. Technische Universität München
 14. Technische Universität Darmstadt
 15. Technische Universität Braunschweig
 16. Eberhard Karls Universität Tübingen
 17. Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg
 18. Ludwig-Maximilians-Universität München
 19. Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen
 20. Johann Wolfgang Goethe University Frankfurt am Main

هزینه تحصیل در آلمان چقدر است ؟

دانشجویان برای دریافت ویزای دانشجویی مبلغی معادل 65 دلار را باید پرداخت کند اما این هزینه برای دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا معاف از پرداخت هزینه ای برای صدور ویزا می باشند . جهت دریافت ویزای دانشجویی باید اثبات کنید که توانایی تامین مخارج زندگی خود در شهر مورد نظر را دارید این مبلغ در سال معادل 9390 دلار و در ماه 780 دلار می باشد . یکی از شروط ثبت نام در دانشگاه های آلمان خدمات مربوط به بیمه سلامت می باشد ، دانشجویانی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا قصد تحصیل در آلمان را دارند می توانند از تخفیف هایی استفاده کنند در غیر این صورت باید 86 دلار در ماه بابت خدمات بیمه ای به دانشگاه پرداخت کنند .

در مقطع کارشناسی تحصیل در دانشگاه های عمومی کشور آلمان رایگان می باشد اما مبلغی به اندازه 300 یورو (معادل320 دلار ) از دانشجویان جهت انجام امور اداری و ثبت نام دریافت می شود .اکثر دانشگاه های آلمان عمومی بوده اما هزینه و شهریه ی یک سال تحصیل در دانشگاه های خصوصی 20هزار یورو خواهد بود .

هزینه مقطع کارشناسی ارشد چنانچه بدون وقفه بعد از اتمام دوره کارشناسی انجام شود به صورت رایگان خواهد بود . تنها همانند دوره کارشناسی جهت ثبت نام و کارهای اداری مبلغ ناچیزی از دانشجویان دریافت می شود . اما هزینه تحصیل برای دانشجویانی که با وقفه ای بین دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد قصد ادامه تحصیل را دارند برای دانشگاه های دولتی مبلغ 5هزار یورو در سال و 30هزار یورو برای دانشگاه های خصوصی از دانشجویان متقاضی دریافت می شود .

در دانشگاه های آلمان برای مقطع دکترا در 6 ترم اول رایگان می باشد و تنها همانند مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مبلغ ناچیزی جهت ثبت نام و کارهای اداری از دانشجویان دریافت می شود که مبلغی کم تر از 300 یورو می باشد .

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان برای مدت یک ماه چقدر است ؟

اجاره خانه با شارژ ( برق ، آب ، اینترنت ) 300 یورو

خوراک 16 یورو

تفریح و سرگرمی 50 یورو

بیمه درمانی 80 یورو

آموزش  20 یورو

سایر موارد 50 یورو

جمع کل = 660 یورو

اقامت پس از تحصیل در آلمان

اقامت در آلمان پس از پایان تحصیل می تواند از طریق کار، سرمایه گذاری، ازدواج و ثبت شرکت انجام شود. افرادی که متقاضی اقامت پس از تحصیل از طریق کار می باشند می توانند با توجه رشته تحصیلی و مهارت خود شغل مناسبی را برای خود پیدا کنند . افرادی که در آلمان فارغ التحصیل شده اند راحت تر از سایر افراد می توانند شغل مناسبی را برای خود پیدا کنند و از مزایای جست و جوی کار پس از تحصیل در آلمان استفاده کنند .