انواع ویزای امریکا

زیر مجموعه ویزاهای خانوادگی
اخذ انواع ویزای امریکا

آمریکا جز کشورهای مهاجرپذیر است، بنابراین انواع زیادی از ویزاهای مختلف را برای متقاضیان سفر و مهاجرت به این کشور در نظر گرفته است.

ویزاهای مهاجرتی وغیر مهاجرتی آمریکا

در این مقاله قصد داریم راجع به انواع ویزای آمریکا صحبت کنیم. آمریکا جز کشورهای مهاجرپذیر است، بنابراین انواع زیادی از ویزاهای مختلف را برای متقاضیان سفر و مهاجرت به این کشور در نظر گرفته است.

انواع ویزای امریکا به دو دسته ویزای مهاجرتی آمریکا و ویزای غیر مهاجرتی آمریکا تقسیم می‌شوند. به عنوان درخواست کننده ویزا باید بدانیم  كه با توجه به شرایطمان باید برای دریافت چه نوع ویزایی اقدام کنیم  چرا که درخواست اشتباه ویزا، می‌تواند ریسک رد شدن درخواست ویزا را بالا ببرد .

_______________________________________________________________________


ویزای خانوادگی

 ویزای خانوادگی برای افرادی صادر می‌شود که نسبت‌های فامیلی با شهروندان آمریکایی یا دارندگان گرین کارت آمریکا (دارنده اقامت دائم) دارند؛ این افراد در صورت واجد شرایط بودن ، صلاحیت دریافت ویزای خانوادگی را دارا خواهند بود. از آنجا که این ویزا از نوع مهاجرتی است، اشخاص دارنده این ویزا به محض ورود به خاک آمریکا گرین کارت آمریکا دریافت خواهند کرد .

1 : اگر والدین شما شهروند آمریکا هستند و شما بالای 21 سال دارید اما ازدواج نکردید می‌توانید ویزای F1  آمریکا را درخواست دهید.

2 :  اگر فرزندان شما شهروند آمریکا هستند، می‌توانید ویزای IR5 دریافت کنید.

3 :  اگر زیر 21 سال هستید و تاکنون ازدواج نکردید و پدر یا مادر یا هر دو آنها گرین کارت آمریکا دارند، می‌توانید درخواست ویزای F2B آمریکا بدهید.

ازدواج با یک شهروند آمریکادر صورت ازدواج با فردی که شهروند آمریکا باشد، به شما ویزای CR1 تعلق می‌گیرد و به محض ورود به آمریکا، می‌توانید گرین کارت خود را دریافت نمایید.

ازدواج با دارنده گرین کارت آمریکادر صورت ازدواج با فردی که دارنده گرین کارت آمریکا باشد، به شما ویزای F2A داده می شود و باز هم پس از ورود به آمریکا می‌توانید گرین کارت دریافت نمایید.

ویزای نامزدی یا K-1 در واقع ویزای غیرمهاجرتی آمریکا است ، اما به دلیل ماهیت مهاجرتی آن، می‌توان آن را در دسته ویزاهای مهاجرتی نیز جای داد. این نوع ویزا برای اشخاصی مناسب است که هنوز با یک شهروند آمریکا ازدواج نکرده‌اند، اما با فردی قرار گذاشته‌اند که پس از ورود به آمریکا با او ازدواج نمایند.

برای این افراد ویزای نامزدی یا K-1  صادر می‌شود و پس از ازدواج، می‌توانند گرین کارت آمریکا دریافت کنند. مدت اعتبار ویزای نامزدی 90 روز است و در صورت عدم ازدواج در این مدت، به هیچ وجه قابل تمدید نیست.

ویزای خانوادگی آمریکا

ویزای خانوادگی برای افرادی صادر می‌شود که نسبت‌های فامیلی با شهروندان آمریکایی یا دارندگان گرین کارت آمریکا (دارنده اقامت دائم) دارند

ویزای کاری آمریکا

گروه ویزای کاری آمریکا که با نام ویزای اشتغال ( Employment Based Visas ) نیز شناخته می‌شوند، ویزایی است که به منظور ورود افراد موثر در زمینه‌های کاری، سرمایه‌گذاری و کارآفرینی صادر می‌شوند.

نواع ویزای کاری آمریکا 

  • ویزای نخبگان یا E1 آمریکا

ویزای نخبگان مخصوص افرادی است که دارای مقام‌های جهانی در زمینه هنر و ورزش هستند. (مثلا دارنده مدال المپیک یا جایزه اسکار دریافت کرده‌اند.) این افراد برای دریافت ویزای آمریکا نیازبه  هیچ شرایط خاصی ندارند و حتی برای دریافت ویزا نیاز به کارفرما یا اسپانسر ندارند.

دانشمندان و محققان برجسته  و مدیران بزرگ بین‌المللی نیز می‌توانند از شرایط این ویزا استفاده کنند، اما بر خلاف نخبگان ورزشی و هنری، نیازمند موسسه‌ای هستند که در آمریکا خواهان آن‌ها باشد و اسپانسری آنان را برعهده بگیرند.

ویزای کاری E2 و E3 آمریکا

این نوع ویزاها نسبت به ویزای E1 شرایط مهارتی راحتری  دارند، ولی پذیرش و صدور این ویزاها سخت‌ ترانجام  می‌شود. برای دریافت ویزاهای  E2 و E3 باید ابتدا از یک کارفرمای آمریکای پیشنهاد کار یا جاب آفر داشته باشید.

زمانی  با درخواست ویزای شما موافقت می‌شود که کارفرمای شما مدت زیادی برای موقعیت شغلی مورد نظر خود درخواست نیروی کار داشته باشد و هیچ فرد آمریکایی واجد شرایط برای انجام آن کار وجود نداشته باشد. همانطور که می‌بینید شرایط برای اخذ این ویزا بسیار سخت است.

ویزای E4 آمریکا

یک نوع خاص از انواع ویزای امریکا است که فقط برای گروه خاصی از مهاجران می‌باشد. این نوع ویزاها معمولا برای نیروهای کار مذهبی و یا عراقی‌ها و افغانستانی‌هایی صادر می‌شود که به دولت و ارتش آمریکا خدمات ارزنده‌ای انجام داده‌اند. بنابراین این نوع ویزاها شامل ایرانیان نمی‌شود.

______________________________________________________________________


ویزای سرمایه گذاری و کارآفرینی آمریکا

متقاضی به وسیله سرمایه گذاری و ایجاد کارآفرینی در آمریکا می‌تواند، این ویزا را دریافت نمایید. مقدار سرمایه‌گذاری برای دریافت این نوع ویزا، در سال‌های اخیر افزایش یافته است. در حال حاضر برای دریافت ویزای سرمایه‌گذاری آمریکا، باید حداقل 900000 دلار در ایالات و مناطق محروم و یا دارای نرخ بیکاری بالا (مناطق هدف) و یا حداقل یک میلیون و هشتصد هزار دلار در مناطق توسعه یافته و دارای نرخ بیکاری پایین (خارج از مناطق هدف)، سرمایه گذاری نمایید.

انواع ویزای سرمایه گذاری و کارآفرینی آمریکا

C5      کارآفرینی خارج از محدوده‌های هدف

T5       کارآفرینی در محدوده‌های روستایی/یا با نرخ بیکاری بالا (محدوده‌های هدف)

R5       برنامه آزمایشی سرمایه گذاری خارج از محدوده هدف

I5        برنامه آزمایشی سرمایه گذاری در محدوده هدف

______________________________________________________________________


ویزای لاتاری گرین کارت

 لاتاری گرین کارت آمریکا که به اختصار با نام لاتاری شناخته می‌شود، برنامه‌ای برای حفظ تنوع نژادی در ایالات متحده آمریکا است.

برنامه قرعه‌کشی ویزای تنوع نژادی آمریکا، هرساله 55000 ویزا به صورت تصادفی از طریق قرعه کشی بین متقاضیان مهاجرت به آمریکا توزیع می‌شود.

این قرعه کشی در سال 1990 در قانون ملیت و مهاجرت آمریکا درج شد و پس از آن هرساله سهمیه 55000 ویزای مهاجرتی را به خود اختصاص داد.

_______________________________________________________________________


زیر مجموعه ویزاهای خانوادگی

 

IR1 , CR1                  همسر یک شهروند آمریکا

K-3                           ویزای همسر یک شهروند ایالات متحده منتظر تعیین تکلیف درخواست مهاجرت  I-130 است.

K-1                           کسی که قصد ازدواج با یکی از شهروندان آمریکا را دارد و در واقع نامزد اوست

IR3, IH3, IR4 , IH4     داشتن نسبت خانوادگی با شهروندان ایالات متحده آمریکا

 

 

زیر مجموعه ویزاهای خانوادگی

IR1 , CR1  ,K-3, K-1
IR3, IH3, IR4 , IH4

 

 _

انواع ویزای غیر مهاجرتی آمریکا

ویزاهای غیرمهاجرتی آمریکا انواع زیادی دارد، بعضی از آن‌ها فقط برای کاربردهای بسیار محدود و در ذیل توافق‌نامه‌های خاصی صادر می‌شوند.

در این قسمت فقط ویزاهای غیر مهاجرتی پر کاربرد و قابل استفاده برای عموم افراد را توضیح می دهیم .

_______________________________________________________________________


ویزای تحصیلی آمریکا

ویزای تحصیلی آمریکا که با نام ویزای دانشجویی آمریکا نیز شناخته می‌شود، این ویزا، مجوزی است که می‌توانید برای تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های آمریکا، وارد کشور آمریکا شده و تا پایان دوره تحصیلی خود در این کشور اقامت موقت داشته باشید.

این ویزا تنها ویزایی است که طی سال‌های اخیر مشمول هیچ محدودیتی نشده است. ویزای دانشجویی آمریکا در سه نوع F ، M و J صادر می‌شوند .

"<yoastmark

انواع ویزای تحصیلی آمریکا

به طور کلی برای ویزاهای دانشجویی آمریکا سه نوع  F ، M و J وجود دارد، عددی نیز که مقابل حروف این نوع از ویزاها می‌آید، نشانگر نسبت فرد استفاده‌کننده از ویزاست. چنانچه ویزا برای خود متقاضی از خدمات تحصیلی صادر شده باشد، عدد 1 مقابل حرف ویزای تحصیلی قرار می‌گیرد مثال F1) )و ویزای وابستگان همراه شخص اصلی (همچون همسر و فرزند F2.)

ویزای تحصیلی F آمریکا

 بهترین ویزای تحصیلی آمریکا، ویزای تحصیلی F است، دانشجویانی که متاهل هستند می توانند برای همسر و فرزندان زیر 21 سال ویزای F2 ادریافت کنند تا بتوانند در آمریکا اقامت داشته باشند. برای اخذ این ویزا درخواست کننده بایستی پس از پذیرش از موسسات آموزشی معتبر در آمریکا و دریافت فرم I-20 از آن‌ها، نسبت به تشکیل پرونده برای اخذ ویزای تحصیلی و تکمیل فرم DS-160 اقدام نماید.

ویزای تحصیلی آمریکا

ویزای تحصیلی J مخصوص فرصت‌های مطالعاتی است. افرادی متقاضی این ویزا از انواع ویزای امریکا هستند که میتوانند تحقیق یا تدریس در دانشگاه‌های آمریکا را تجربه کنند. مدت اعتبار ویزای تحصیلی J بر اساس طول دوره متغیر است. دارنده ویزای تحصیلی J بایستی پس از 2 سال خاک آمریکا را ترک کند و مجددا برای ورود به آمریکا اقدام کند.

______________________________________________________________________


ویزای توریستی آمریکا

ویزای توریستی رایجترین انواع ویزای امریکا است و در دو نوع B1 و B2 صادر می‌شود. هدف از صدور ویزای توریستی آمریکا، فقط گردشگری نیست، بلکه این ویزا برای مقاصد توریستی، دیدار خانواده، درمانی و تجاری صادر می‌شود. شما با داشتن این ویزا شش ماه زمان خواهید داشت که از تمام ایالت‌های کشور آمریکا بازدید کنید.

ویزایی که برای امور گردشگری صادر می‌شود B2 است. ویزاهای B1 نیز برای اهداف تجاری کوتاه مدت، درمان و ورزش صادر می‌شوند.

دیدگاه ها (0)
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x