تحصیل مقطع دکتری در سوئد

تحصیل مقطع دکتری در سوئد

کشور سوئد از یک سیستم آموزش عالی معتبر و استاندارد در سطح جهانی برخوردار است. از جمله مزایای تحصیل در مقطع دکتری در سوئد رایگان بودن تحصیل در این مقطع میباشد.تحصیل در دوره دکتری در سوئد با بورس تحصیلی و بدون بورس تحصیلی امکان پذیر میباشد.تحصیل در مقطع دکتری در این کشور شرایط مطلوبی را برای دانشجو فراهم می آورد و در واقع به نوعی تحصیل در مقطع دکتری شغل محسوب میشود و دانشجو در ازای تحصیل در این مقطع حقوق دریافت میکند.به علت شرایط مطلوبی که به دانشجو در مقطع دکتری تعلق میگیرد پذیرش دکتری به صورت مستقیم امکان پذیر نمیباشد، بنابراین دانشجو باید ابتدا برای فوق لیسانس مجدد اقدام کند تا به عنوان دانشجوی اروپایی شناخته شود و سپس اجازه تحصیل در مقطع دکتری را پیدا کند، بنابراین تحصیل در مقطع دکتری در کشورهای حوزه اسکاندیناوی فقط برای دانشجویانی که در حوزه کشورهای اروپایی تحصیل کرده اند امکان پذیر میباشد. برای اطلاع از مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، این مطلب را بخوانید.

دوره های دکتری

دوره های دکتری درکشور سوئد بر پایه انجام تحقیق بر روی پروژه ای خاص و ارائه پایان نامه دکتری میباشد . دانشجویان دکتری پایان نامه خود را تحت نظارت ۲ استاد راهنما انجام میدهند . دوره دکتری تمام وقت در کشور سوئد ۴ سال به طول می انجامد و دانشجو بعد از اتمام دوره دکتری میتواند برای اخذ اقامت دائم اقدام نماید . تحصیل در دوره دکتری رایگان میباشد و دانشجویان به ازای انجام کار تحقیقاتی حقوق دریافت میکنند و طول دوره دکتری از نظر اداره مهاجرت سابقه محسوب میشود و چنانچه طول دوره تحصیل ۴ سال باشد پس از آن به دانشجو و خانواده اقامت دائم تعلق میگیرد .

هزینه ها

با وجود این که تحصیل در مقطع دکتری در این کشور رایگان است و دانشجویان شهریه ای پرداخت نمیکنند اما دانشجویان میبایست هزینه های اقامت و زندگی خود را تامین کنند .اکثر دانشجویان دکتری در کشورسوئد در طول دوران تحصیل خود به استخدام دانشگاه در می آیند و به عنوان کارمند دانشگاه در نظر گرفته میشوند ، در نتیجه دانشجو در طول مدت تحصیل خود از دانشگاه حقوق دریافت میکنند.برخی از دانشجویان بین المللی در مقطع دکتری بر روی پروژه هایی کار میکنند که اسپانسر خارج از دانشگاه دارند، با این وجود تعدادی از فرصت های بورسیه ای برای دانشجویان خارجی در کشور سوئد وجود دارد.

هزینه تحصیل در مقطع دکتری در سوئد

با وجود این که تحصیل در مقطع دکتری در این کشور رایگان است و دانشجویان شهریه ای پرداخت نمیکنند اما دانشجویان میبایست هزینه های اقامت و زندگی خود را تامین کنند

از جمله شرایط دریافت بورس تحصیلی برای دوره دکتری در کشور سوئد عبارتند از :

  1. اتمام تحصیل دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
  2. داشتن مدرک آیلتس آکادمیک ۷
  3. پیدا کردن یک استاد راهنما از دانشگاه های سوئد وجلب نظر او برای پشتیبانی از پایان نامه دکتری
  4. تالیف کتاب ومقالات معتبر و داشتن رزومه پژوهشی قوی

طبیعتا شخصیت ،توانایی و کارنامه علمی متقاضی برای احراز موقعیت شغلی یا دوره پژوهشی مربوطه اصلی ترین و مهم ترین معیارها برای موفقیت در روند پذیرش به شمار می رود.یکی از نکات مهم و اصلی موفقیت در دریافت پذیرش در مقطع دکتری ،داشتن معدل بالا در دوره کارشناسی ارشد ، مدرک زبان با نمره بالا و داشتن تالیفات و مقالات در ژورنال های معتبر علمی با ضریب تاثیر بالا می باشد. با توجه به استاندارد های بالای  آموزشی در کشور سوئد و این که اکثر دانشگاه های این کشور از لحاظ رنکینگ علمی در سطح بالایی قراردارند اکثر فارغ التحصیلان این کشور مخصوصا  فارغ التحصیلان دکتری از شانس بالایی برای پیدا کردن موقعیت های شغلی مناسب با درآمد خوب برخوردار خواهند بود.فارغ التحصیلان دوره دکتری در کشور سوئد تا ۶ ماه فرصت دارند بعد از اتمام فارغ التحصیلی برای یافتن کار مورد نظر خود اقدام نمایند .این اجازه کار فقط مختص کشور سوئد نبوده و مربوط به کل اتحادیه اروپا میباشد . چنانچه فرد در طول ۶ ماه موفق به پیدا کردن شغل مورد نظر خود شد میبایست برای دریافت ویزای کاری اقدام نماید.

گروه بین المللی ره آفرین رایکا با سالها تجربه و بهره مندی از تیمی متخصص و حرفه ای از وکلای رسمی کشورهای اروپایی ،کانادا ، استرالیا و با همکاری مشاورین مهاجرتی و حقوقی در حوزه اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی فعالیت دارد و متقاضیان محترم را از زمان بررسی مدارک و تشکیل پرونده تا اتمام تمامی مراحل همراهی می کند .

دیدگاه ها (0)
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x