تحصیل مقطع دکتری در نروژ

تحصیل مقطع دکتری در نروژ

تحصیل در دوره دکترا در نروژ همانند دیگر مقاطع رایگان می باشد . تحصیل در دوره دکترا در دانشگاه های نروژ به زبان انگلیسی می باشد . ارائه مدرک زبان  آیلتس 7 برای اخذ پذیریش از دانشگاه های نروژ در مقطع دکترا الزامی است.  تحصیل در دوره دکترا در نروژ به دوصورت تحصیل با بورس تحصیلی در نروژ و یا بدون بورس تحصیلی امکان پذیر می باشد. تحصیل دکترا در نروژ همراه با بورس تحصیلی همانطور که ذکر گردید، شرایط ایده آلی را برای فرد دانشجو فراهم می نماید و به نوعی اشتغال محسوب می گردد. برای آگاهی از تحصیل در کارشناسی ارشد در نروژ و هزینه های تحصیل در نروژ با ما همراه باشید.

مزایای تحصیل در مقطع دکتری در کشور نروژ:

به طور کلی، می توان مزایای تحصیل در دروه دکترا در دانشگاه های نروژ را به صورت زیر دسته بندی نمود.

 1. تحصیل رایگان و دریافت حقوق.
 2. زندگی در کشوری با استانداردهای بالای رفاهی.
 3. تحصیل در دانشگاه های معتبر و امکان همکاری با محققین مطرح بین المللی
 4. امکان دریافت اقامت نروژ با تحصیل دکترا در نروژ
 5.  دریافت ویزای همراه برای همسر و فرزندان
 6.  تحصیل رایگان همسر و فرزندان او با دریافت ویزای شنگن
 7. برخورداری از خدمات رایگان بیمه

ساختار دوره دکتری (PhD) در کشور نروژ:

برنامه های دکتری در کشور نروژ بر پایه انجام تحقیق و ارائه پایان نامه دکتری است. به طور کلی، دوره دکتری در کشور نروژ شامل یک دوره آموزشی (شامل کورس های آموزشی) قبل از شروع تحقیقات دکتری و نوشتن پایان نامه است. در کشور نروژ، بیشتر پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی بر روی تحقیقات دریایی (عمدتا مربوط به پروژه های تحقیقاتی اکتشاف و استخراج نفت و گاز در دریای شمال)، انرژی های نو و تجدید پذیر، تغییرات آب و هوایی و محیط زیست، بخش سلامت و درمان، علوم تغذیه، علوم فناوری ارتباطات، بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی و علم مواد متمرکز است. بنابراین، اگر رشته تحصیلی شما در مقطع کارشناسی ارشد مستقیما و یا به  نوعی مرتبط با زمینه های ذکرشده است، کشور مناسبی را برای ادامه تحصیلات و یا کار تحقیقاتی تان انتخاب کرده اید.

طول دوره دکتری (Duration)

معمولاً دوره دکتری تمام وقت در کشور نروژ 3 تا 4 سال به طول می انجامد.  

استاد راهنما (Supervisor)

کلیه دانشجویان دکتری در کشور نروژ، می بایست برای دوره تحصیلی خود در مقطع دکتری، حداقل یک استاد راهنما که باید از اعضای هیئت علمی دانشگاه مورد نظر متقاضی باشد، انتخاب نماید. استاد راهنما وظیفه نظارت بر امور آموزشی و تحقیقاتی دانشجو را داشته و همچنین بر روند انجام پایان نامه دانشجو نظارت دقیق و کامل داشته و به صورت دوره ای به دانشگاه گزارش ارائه می دهد.

ارزیابی (Assessment):

پایان نامه دکتری توسط کمیته ای متشکل از حداقل سه عضو هیئت علمی دانشگاه محل تحصیل دانشجو به همراه حداقل یک داور علمی خارجی مورد ارزیابی قرار می گیرد. بعد از بررسی و تائید پایان نامه توسط کمیته علمی، دانشجو می بایست به صورت شفاهی از پایان نامه خود در قالب حداقل یک جلسه سخنرانی و یک جلسه که در آن شرکت برای عموم آزاد است، دفاع نماید.

هزینه تحصیل و بورسیه (Fees & Funding):

نکته بسیار مهم در رابطه با تحصیل در مقطع دکتری در کشور نروژ، رایگان بودن تحصیلات در آن است. با این وجود، هزینه زندگی در این کشور تقریباً بالاست. البته در مقایسه با هزینه زندگی در کشورهایی نظیر انگلستان یا سوئیس بسایر کمتر است.

اکثر دانشجویان دکتری در طول دوران تحصیلی خود به استخدام دانشگاه مربوطه در خواهند آمد و یا به صورت پاره وقت مشغول به کار می شوند. با این وجود، تعداد محدودی از فرصت های بورسیه ای برای دانشجویان بین المللی در این کشور وجود دارد.

شرایطی که می تواند دریافت بورس تحصیلی دوره دکترا در نروژ را تسهیل بخشد

 • اتمام تحصیل دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر کشور
 • مدرک زبان انگلیسی آیلتس آکادمیک با نمره 7
 • یافتن یک استاد راهنما از دانشگاه های نروژ و جلب نظر او برای پشتیبانی از پایان نامه دکترای دانشجو
 • ارائه تألیفاتی مانند مقالات معتبر و کتاب

اقدام برای دکتری

درخواست های تحصیل مقطع دکتری در نروژ  به صورت مجزا توسط هر دانشگاه یا موسسه آموزشی بررس می شود. بنابراین، الزامات، مدارک مورد نیاز و مهلت ارسال مدارک متناسب با هر دانشگاه متفاوت است. اگر موقعیت پژوهشی در سایت دانشگاه موردنظرتان آگهی شده است، تمامی اطلاعات موردنیاز در مورد مراحل و مدارک لازم مربوط به آن در همان قسمت قابل دسترسی خواهد بود اما اگر خودتان یک پروپوزال یا یک طرح یا پیشنهاد پژوهشی دارید و قصد دارید که بصورت آزاد و داوطلبانه آن را برای دریافت پشتیبانی مالی پروژه ارائه کنید، بایستی مستقیما با اساتید یا افراد مسئول مربوطه در دانشگاه یا شرکت موردنظر مکاتبه کنید. یک پروپوزال یا طرح تحقیقاتی پیشنهادی بایستی شاخصه هایی را بصورت استاندارد دارا باشد که داشتن جدول زمانی و مالی مشخص جهت اجرای پروژه از مهمترین آنهاست.

دکتری در نروژ

برنامه های دکتری در کشور نروژ بر پایه انجام تحقیق و ارائه پایان نامه دکتری است. به طور کلی، دوره دکتری در کشور نروژ شامل یک دوره آموزشی (شامل کورس های آموزشی) قبل از شروع تحقیقات دکتری و نوشتن پایان نامه است.

مدارک مورد نیاز برای اقدام

 1. دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد در رشته های مرتبط از دانشگاه های معتبر
 2. کپی برابر اصل کلیه مدارک تحصیلی
 3. رزومه
 4. ارائه نام حداقل یک استاد راهنما که می بایست از اعضای هیئت علمی دانشگاه های کشور نروژ باشد.
 5. مقالات در نشریات معتبر.
 6. انگیزه نامه (SOP)

زمان اقدام

برای اقدام جهت دریافت پذیرش یا دریافت پیشنهاد رسمی کار بعنوان دانشجوی دوره دکترا یا پژوهشگر، معمولا هیچگونه زمان مشخصی  وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی شروع به مکاتبه و نامه نگاری با دپارتمان دانشگاه دلخواه تان کنید و یا برای موقعیت های خالی دوره دکترا که در سایت دانشگاه آگهی می شوند، اقدام کنید. بنابراین، مهم است که اطلاعات درست و دقیق را از سایت هر دانشگاه مربوطه دریافت کنید. بسیاری از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در نروژ، موقعیت های تحقیقاتی شان را در سایت دانشگاه آگهی می کنند و بدین ترتیب برای همگان این امکان وجود دارد که برای آنها اقدام کنند. در نروژ، بطور معمول ترم تحصیلی بهار در دانشگاه ها از ماه ژانویه و ترم تحصیلی پائیز از ماه سپتامبر آغاز می شود. معمولا دانشگاههای نروژ برای دانشجویانی بین المللی که از کشورهای غیراروپایی اقدام می کنند، زمان طولانی تری برای بررسی مدارک و اعلام نتایج در نظر می گیرند، که بطور معمول بین ماههای دسامبر تا اواسط ماه مارچ هر سال میلادی می باشد.

عوامل موثر در موفقیت در اخذ پذیرش

طبیعتا شخصیت، توانایی و کارنامه علمی و شایستگی متقاضی برای احراز موقعیت شغلی یا دوره پژوهشی مربوطه نخستین معیارها برای موفقیت در روند پذیرش بشمار می روند. یکی از شروط اصلی و مهم موفقیت در دریافت پذیرش در مقطع دکترا، داشتن معدل بالا در دوره کارشناسی ارشد است.

دانشگاه های معتبر با رتبه علمی بالای نروژ

به طور کلی 24 دانشگاه در کشور نروژ وجود دارد که قدیمی ترین آن دانشگاه اسلو بوده که در سال 1811 تاسیس شده است. در جدول زیر معتبرترین دانشگاه های کشور نروژ از نظر رتبه بندی علمی بالا ارائه شده است:

 

                                         Norwegian top universities                  

No University QS rankings Times higher education rankings Shanghai Jiao Tong University ranking
1  

University of Oslo

 

135 121 62
2  

University of Bergen

 

171 197 201
3  

Norwegian University of Science and Technology (NTNU)

 

363 351 101
4 UIT The Arctic

University of Norway

369 401
5  

Norwegian University of Life Sciences (NMBU)

501

 

 حقوق ماهیانه

 در کشور نروژ بیشتر پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی که در قالب دوره های دکتری ارائه می شوند، توسط  بخش دولتی ارائه و با بودجه دولتی که سالانه در بودجه کشور تعیین می شود، پشتیبانی مالی می شوند. این بدان معناست که دولت دانشجوی دوره دکترا یا پژوهشگر مربوطه را بصورت کارمند با حقوق مشخص ماهیانه استخدام می کند. در واقع، شما بعنوان یک محقق یا یک دانشجوی دوره دکترا در طول مدت تحصیل در نروژ بر روی پروژه ای کار می کنید که از سوی دولت یا یک شرکت سرمایه گذار مشخص پشتیبانی می شود. حقوق سالیانه ناخالص (پیش از کسر مالیات) یک دانشجوی دوره دکتری در نروژ بطور متوسط بین 400 تا 600 هزارکرون نروژ است که به خوبی کفاف یک زندگی متاهلی همراه با فرزند را در نروژ خواهد داد. بر اساس قوانین اداره مهاجرت نروژ، دانشجوی دوره دکترا یا محقق دانشگاهی در نروژ می تواند پس از دریافت پذیرش رسمی از دانشگاه، اقدامات لازم جهت دریافت اقامت همسر و فرزندان خود را نیز انجام دهد.

دیدگاه ها (0)
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x