تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در نروژ

تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در نروژ

با توجه به مزایای مختلف تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد که کشور نروژ ارائه می دهد، نظیر تحصیل رایگان، آموزش در یک محیط علمی زیر نظر اساتید حرفه ای و با سایقه، زندگی در کشوری که بالاترین استانداردهای رفاهی را به همراه طبیعت بکر دارا است و تدریس دروس به زبان انگلیسی موجب شده است تا دانشگاه های کشور نروژ در سال های اخیر مورد استقبال متقاضیان ایرانی قرار گرفته است.

شروع و طول دوره های کارشناسی در نروژ

بیش تر دوره های کارشناسی ارشد در ترم پائیز  ( اوایل سپتامبر ) آغاز می شوند و زمان ثبت نام برای دریافت پذیرش در آن ها معمولا ماه اکتبر سال میلادی پیش از آن است. برای اقدام دوره ارشد حداقل آیلتس 6.5 آکادمیک لازم است. طول دور کارشناسی ارشد معمولا 2  سال به طول می انجامد که در برخی از رشته ها یک سال آن به پایان نامه اختصاص می یابد. در مقطع کارشناسی ارشد اکثر رشته ها به زبان انگلیسی تدریس می شوند ،بنابراین ارائه مدرک زبان معتبر آیلتس 6.5 یا تافل 85 لازم است. حداقل نمره مدرک زبان با توجه به رشته و دانشگاه مورد نظر متفاوت می باشد. باید توجه داشت که برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می بایست رشته مقطع لیسانس مرتبط با رشته انتخابی در مقطع فوق لیسانس باشد.

√ مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور نروژ:

به طور کلی، می توان مزایای تحصیل در دروه کارشناسی ارشد در دانشگاه های نروژ را به صورت زیر دسته بندی نمود.

 1. تحصیل رایگان
 2. زندگی در کشوری با استانداردهای بالای رفاهی
 3. تحصیل در دانشگاه های معتبر و امکان همکاری با محققین مطرح بین المللی
 4. تحصیل به زبان انگلیسی

جستجو برای یافتن دانشگاه و رشته تحصیلی مرتبط برای مقطع ارشد در نروژ

نخستین گام برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور نروژ، یافتن دانشگاه مورد نظر با توجه به رشته تحصیلی است. به طور کلی 24 دانشگاه در کشور نروژ وجود دارد که قدیمی ترین آن دانشگاه اسلو (Oslo) بوده که در سال 1811 تاسیس شده است.

تعدادی از پرطرفدارترین رشته های دانشگاهی در کشور نروژ ( برای کلیه دانشجویان داخلی و بین المللی ) عبارتند از :

 •  مهندسی صنعتی
 • شیمی
 • مطالعات زبان
 •  مدیریت کسب و کار
 •  ریاضیات
 •  مدیریت

برنامه های دوره کارشناسی ارشد مبتنی بر تخصص دانشگاهی در مقطع لیسانس می باشد و به مدرک کارشناسی ارشد منتهی می شود. طول دوره کارشناسی ارشد همانطور که گفته شد عموما دارای مدت زمان 1.5 تا 2 سال (شامل 90 الی 120 واحد درسی ) است. بسته به نوع رشته تحصیلی متقاضی متفاوت می باشد . دانشگاه اسلو برخی از برنامه های این مقطع را به صورت عملی و تئوری مانند پرستاری که مبتنی بر ترکیبی از آموزش و تجربه کاری است ارائه می دهد.

شرایط و مدارک مورد نیاز

اکثر رشته های مقطع کارشناسی ارشد در کشور نروژ به زبان انگلیسی ارائه می شوند. بنابراین، متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های این کشور نیاز به ارائه مدرک زبان معتبر نظیر آیلتس یا تافل هستند. دقت داشته باشید که در نروژ امکان دریافت پذیرش مشروط یا پذیرش بدون ارائه مدرک زبان وجود ندارد و می بایست تا پیش از آخرین مهلت (که برای هر دانشگاه متغیر است)، مدرک زبان انگلیسی با نمره ی قابل قبول را ارائه کنید. با توجه به اینکه برای کدام دانشگاه اقدام کرده اید و همچنین براساس رشته تحصیلی مورد نظر، حداقل نمره زبان مورد نیاز متفاوت خواهد بود، اما معمولا حداقل نمره آیلتس آکادمیک 5/6 مورد قبول است.

تحصیل در کشور نروژ

نخستین گام برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور نروژ، یافتن دانشگاه مورد نظر با توجه به رشته تحصیلی است.

√ مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی در نروژ:

 1. رزومه (CV)
 2. اسکن صفحه اول پاسپورت
 3. دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریزنمرات با ترجمه رسمی
 4. مدرک زبان معتبر ( آیلتس 6.5 یا تافل 85 )
 5. توصیه نامه از استاد در سربرگ دانشگاه به همراه مهر
 6. انگیزه نامه ( SOP )
 7. مدرک لیسانس و ریزنمرات به همراه ترجمه

یکی دیگر از شرایط و مقررات تحصیل کارشناسی در نروژ این است که متقاضی می بایست حداقل 30 واحد دانشگاهی را در کشور خود پشت سر گذاشته باشد. به این صورت که فوق دیپلم یا حداقل دو ترم تحصیلی از مقطع کارشناسی را در رشته ای مرتبط سپری کرده باشد.

ارزشیابی پایان نامه کارشناسی ارشد

این ارزشیابی ممکن است شامل یک بررسی شفاهی به علاوه ارزشیابی کتبی باشد که به آن * آزمون نهایی کارشناسی ارشد* نیز می گویند و شامل دو بخش است. دانشجو ابتدا می بایست نتیجه کار خود را به مخاطبین ارائه بدهد. معمولا در این مرحله از دانشجو سوالی پرسیده نمی شود اما معمولا بعد از این ارائه عمومی ، در ارائه دیگری که تنها داوران در آن حضور دارند به صورت شفاهی دانشجو را مورد ارزشیابی قرار می دهند.

√ مدارک مورد نیاز جهت اقدام:

1- ارائه مدارکی نظیر دیپلم متوسطه که شامل دوازده سال به علاوه یکسال تحصیل دانشگاهی و یا یازده سال به همراه دو سال تحصیل دانشگاهی باشد.

2-پاسپورت معتبر با اعتبار 6 ماهه با دو برگ خالی

3-دو قطعه عکس پاسپورتی

4-ارائه گواهی تمکن مالی، به طوری که نشان دهد شما از نظر مالی در وضعیت مطلوبی هستید.

5-مدرک زبان نمره آیلتس با نمره حداقل 6

ارسال مدارک موردنیاز جهت دریافت پذیرش تحصیلی

اکثر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در نروژ برای ارسال مدارک موردنیاز دریافت پذیرش تحصیلی سامانه جداگانه ای مخصوص به خود را دارند که در آن نیاز به ارسال اصل مدارک و سوابق تحصیلی دیگر وجود ندارد و کافیست که اسکن هر مدرک موردنیاز را بصورت یک فایل الکترونیکی در سامانه موردنظر بارگذاری کنید. مهلت ارسال مدارک بسته به اینکه چه رشته ای را در کجا انتخاب کرده باشید، متغیر است اما بطور معمول برای دوره هایی که از ترم پاییز (سپتامبر) آغاز می شوند، آخرین مهلت ارسال مدارک تا اوایل یا اواسط ماه فوریه همان سال است. برای اطلاع دقیق و کامل، حتما به سایت دانشگاه یا کالج یا موسسه عالی موردنظرتان مراجعه نمائید.

شانس دریافت پذیرش تحصیلی

شانس دریافت پذیرش تحصیلی شما بستگی به عوامل مختلفی دارد و تنها یک عامل تعیین کننده نخواهد بود. عوامل مختلفی همچون نمره مدرک زبان انگلیسی، معدل آخرین مدرک تحصیلی، ریز نمرات و تعداد واحدهای گذرانده شده موردنیاز، ارتباط رشته کارشناسی و کارشناسی ارشد، ظرفیت پذیرش دانشجو در آن رشته در آن دانشگاه، داشتن سابقه کار مرتبط و غیره است. مدارکی از قبیل رزومه کاری ، سوابق کاری، مقالات چاپ شده و دوره های آموزشی گذرانده شده و غیره  معمولا جزو مدارک  موردنیاز اصلی برای دریافت پذیرش تحصیلی محسوب نمی شوند و معمولا جزو مدارک تکمیلی محسوب می شوند.

امکان کار دانشجویی در طول مدت زمان تحصیل در نروژ

بر اساس قانون نروژ، دانشجویان در نروژ می توانند تا نهایت 20 ساعت در هفته اجازه کار داشته باشند. هزینه زندگی دانشجویی در نروژ بالا است، به طور کلی هزینه زندگی ماهیانه بین 1100 تا 1200 یورو می باشد که دانشجویان با کار حین تحصیل می توانند هزینه های خود را پوشش دهند.

گروه بین المللی رایکا با سال ها تجربه و بهره مندی از تیم متخصص و حرفه ای از وکلای رسمی کشورهای اروپایی ، کانادا ، استرالیا و با همکاری مشاورین مهاجرتی و حقوقی در حوزه اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی فعالیت دارد و متقاضیان محترم را از زمان بررسی مدارک و تکمیل پرونده تا اتمام تمامی مراحل همراهی می کند.

دیدگاه ها (0)
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x